Opublikowany przez: Mela134
Są one odporne zarówno na zimno jak i suszę. Świetnie potrafią przetrwać niedogodny dla siebie okres, aby w sprzyjających warunkach wyjść na żer. Kleszcze lubią liściaste parki i wysokie trawy. Gdy znajdują już się na naszym ciele, długo wędrują szukając miejsca ciemnego, zacisznego z cienką i delikatną skórą. Dlatego kleszcze lokują się chętnie w okolicach narządów płciowych, pachwinach i zgięciach podkolanowych.
Dowiedz się, jakie są choroby przenoszone przez kleszcze
Borelioza – wywołują ją krętki Borrelia burgdorferi afzelii i garinii. Do zakażenia może dojść nie tylko przez ukąszenie. Także poprzez wtarcie w zranioną skórę kału kleszcza.
Erlichioza (anaplazmoza granulocytarna) – wywołują ją patogen Anaplasma phagocytophilum. Choroba przenoszona jest głównie przez nimfy a rzadziej dorosłe kleszcze.
Babeszjoza (piroplazmoza) – jej przyczyną są bakterie Babesia divergens i babusia micro. Może ona współistnieć z innymi chorobami odkleszczowymi. Jej objawy sa bardzo podobne do ciężkiej postaci malarii. Dlatego też nazywa się ją „malarią północy”
Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie mózgu) – jest to zespół neurologicznych komplikacji, które występują po zakażeniu przez kleszcze flawiwirusami. Choroba przenosi się także drogą pokarmową na skutek spożycia niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia.
Bartonelloza – wywołuja ją patogeny: Bartonella henselae oraz Bartonella Quintana.
Tularemia – na naszych europejskich obszarach nosicielami bakterii Francisella tularenis sa kleszcze z rodzaju Dermacentor reticulatus i Ixodes ricinus. Zarazki przenoszone są przez myszy, szczury, wiewiórki, króliki i lisy, a także zwierzęta domowe. Możemy się zarazić przez ukłucie zakażonych stawonogów, przez kontakt bezpośredni oraz droga pokarmową i wziewną.
Neoerlichioza – wywołuje ją bakteria Sahlgrenska Academy, która stanowi zagrożenie głównie dla chorych zażywających leki immunosupresyjne.
Jak chronić się przed kleszczami
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szczepionki przeciw kleszczom>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
narcyzek 2016.05.17 23:17
ja niestety mam boreliozę ale już podjęłam antybiotykoterapię i jest lepiej :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.